Photo by Jenny Ueberberg on Unsplash
Sesje coachingowe stają się coraz bardziej popularne. I trudno się dziwić, bo to skuteczna metoda rozwojowa. Jako coach wykorzystuję specjalistyczne techniki i narzędzia, aby pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu i pełnego potencjału. Podczas sesji coachingowej to Ty jesteś “ekspertką” od swojego życia, a Ja “ekspertką” od prowadzenia spotkania, podczas którego to Ty tworzysz swoją własną wizję. Jak zatem wygląda sesja coachingowa?
Oto najważniejsze informacje w pigułce.
Krok 1. Ustal cele: Sesja coachingowa zwykle zaczyna się od ustalenia i doprecyzowania celów na proces i/lub na pojedyncze spotkanie. (Podpowiem, że podczas pierwszego spotkania, nie zawsze zdążymy zrobić więcej. To kluczowy element procesu i nie ma tu miejsca na drogę na skróty). Jako klientka wspólnie ze mną określisz, co dokładnie chcesz osiągnąć. Mogą to być cele związane zarówno z życiem osobistym, jak i zawodowym.
Pro Tip! Życie zawodowe nierozerwalnie łączy się z Twoim życiem prywatnym. Kłócę się z ideą work-life balance. Przecież „work” to integralny element „life”.
Sesja coachingowa – co może być celem?
Hmmm…Podam Ci kilka przykładów inspirowanych tematami moich klientek:
1. Marzysz o własnym biznesie. Wolności. Pracy na własnych zasadach. Jednak wciąż jeszcze pracujesz na etacie. Etat daje Ci poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, sprawstwa. Jesteś docenianą ekspertką. Twój własny biznes zaczynasz utożsamiać z przeciwieństwem tego stanu. Rodzi się przekonanie, że to wielka niewiadoma, utrata bezpieczeństwa. Włącza się myślenie tunelowe i nadal pracujesz na etacie, i nadal marzysz o własnym biznesie. Wtedy pojawiasz się na sesji, by zmienić przekonania. Aby finalnie zacząć działać inaczej.
2. Kasa ma się zgadzać. Biznes to nie hobby. Chcesz zarabiać więcej. Coraz częściej myślisz o tym, że coś robisz nie tak. Bo pieniędzy wystarcza dokładanie na ZUS i podatek. Nie chcesz tak żyć. Ale wszystkie śmiałe plany zamykasz w pudełku “jeszcze nie teraz”, bo ….
-
-
-
-
bo dziećmi nie zdążę się zająć,
-
bo obiad trzeba ugotować,
-
bo wielka kasa nie jest dla mnie,
-
bo duża kasa napędza kapitalizm itd.
-
-
-
Włączasz samokrytyczne myśli o tym, jaka to Ty jesteś beznadziejna. Gubisz w tym swoją odwagę i chęć działania. A motywacja traci na mocy i znaczeniu.
3. Od miesięcy planujesz publikację postów blogowych i treści wiedzowych na Instagramie i FB. Ale jak dotąd nie znalazłaś na to czasu. Zdajesz sobie sprawę, że czas to tylko wytrych i zaczynasz się zastanawiać, jak zacząć. I tak mijają kolejne tygodnie, a w necie Twoich treści, wiedzy i doświadczenia nadal nie ma.
A ty? Masz już swój cel na sesje coachingowe? Jeżeli tak, to działamy dalej! Jeżeli nadal go szukasz, to nic nie szkodzi. Zobacz, co może dać Ci coaching (dowiedz się w kolejnym artykule: „Czym jest coaching? Odkryj jego supermoc”).
Krok 2. Analiza wartości i zasobów: Kolejnym krokiem często jest analiza Twoich wartości. Stawiam pytania, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego chcesz się zająć tym, co wniosłaś jako cel. Na czym tak naprawdę Ci zależy i po co to wszystko? Punktem startu są również Twoje mocne strony. To etap budowania samoświadomości i zrozumienia kontekstu.
Krok 3. Plan i strategia na kolejne sesje coachingowe: Na podstawie analizy, Ty i Ja wspólnie opracowujemy plan działania na kolejne sesje coachingowe. To moment, w którym tworzymy konkretne strategie i kroki, które będziesz podejmowała, aby zbliżyć się do swoich celów. Jako coach zastosuję oczywiście różnorodne techniki i narzędzia, które pomogą Ci rozwijać się, pracować nad sobą i dojść do celu.
Krok 4. Praca nad umiejętnościami i zachowaniami: W trakcie sesji coachingowej przede wszystkim skupiamy się na rozwijaniu Twoich umiejętności. Innymi słowy opieramy się na tym, co już posiadasz. Ważnym zasobem, o którym rozmawiamy, jest otoczenie, które z jednej strony może wspierać a z drugiej przeszkadzać.
Krok 5. Monitoring postępów: W kolejnych sesjach coachingowych monitoruje Twoje postępy. Dzięku temu jest okazja do podsumowania, co udało Ci się osiągnąć od poprzedniej sesji coachingowej, jakie wyzwania pojawiły się na Twojej drodze i jakie kroki podjęłaś w celu ich pokonania.
Krok 6. Motywacja i wsparcie: Jako coach pełnię rolę motywatorki i wsparcia. Przykładam wagę do budowania Twojej pewności siebie, inspiruje Cię do działania oraz pomagam pokonywać ewentualne przeszkody czy obawy. Wsparcie emocjonalne odgrywa dla mnie istotną rolę w całym procesie sesji coachingowych.
Krok 7. Pora na konkluzje: Sesja coachingowa kończy się zazwyczaj podsumowaniem tego, co osiągnęłaś podczas spotkania. Ty i Ja możemy razem omówić wnioski, refleksje i ewentualne zadania do wykonania przed następną sesją coachingową.
Może właśnie teraz zastanawiasz się, jak wybrać dobrego coacha. Podpowiedź znajdziesz tutaj.
Podsumowanie – czy sesja coachingowa jest dla mnie?
-
Sesja coachingowa jest spersonalizowanym procesem, który dostosowuje się do Twoich indywidualnych potrzeb.
-
Podczas coachingu stosuje różne podejścia i metody w zależności od Twoich celów i preferencji. W swojej pracy łączę coaching z TSR (terapia skoncentrowana na rozwiązaniach), a dodatkowo szkolę się w duchu psychoterapii systemowej.
-
Kieruję się aktualną wiedzą psychologiczną z zakresu: dialogu motywacyjnego, budowania poczucia własnej wartości i samoskuteczności czy automotywacji. Wspólna praca nad rozwojem, analiza bieżącej sytuacji, planowanie działań i regularne monitorowanie postępów to kluczowe elementy sesji coachingowej, które prowadzą do skutecznych rezultatów w osiąganiu Twoich celów życiowych i zawodowych.
-
Gdzie odbywają się sesje coachingowe ze mną? – w onlinach na ZOOM – nie tracisz czasu na dojazd lub we Wrocławiu przy ulicy Drukarskiej 24.
Ten wpis powstał dzięki zaangażowaniu Darii Szczepaniak.